Hrad Špilberk

17. dubna 2018 v 22:00

Historie:

Hrad Špilberk byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Nějaký čas v něm přebýval i Karel IV. se svou první manželkou Blankou z Valois. Jeho strategické umístění sehrálo roli za husitských válek i v období sporů mezi králem českým a uherským, mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem. Následně hrad pomalu chátral. Na konci třicetileté války ale znovu sehrál roli, když spolu s městem odolal tříměsíčnímu švédskému obléhání. V 17. století byl přebudován na mohutnou barokní pevnost, která se stala součástí obranné linie na Moravě. Následně se se Špilberku stalo vězení. Císař Josef II. jej dokonce stanovil za věznici pro zvlášť těžké zločince pro delikventy z Čech, Moravy, Slezka i Haliče. Z tohoto důvodu byly na hradě provedeny stavební úpravy. V roce 1805 byl zcela bez boje obsazen Napoleonem. Špilberk plnil účel civilní věznice až do roku 1855, kdy císař František Josef věznici zrušil. V období 1. světové války ale zase plnil funkci vězení a kasáren. Při 2. světové válce sloužil také jako vězení ale pod patronátem německého gestapa.

Zajímavosti:

  • Je zapsán do seznamu národních kulturních památek.
  • Hrad patřil ze začátku Přemyslovcům později Lucemburkům.
  • Mezi slavné vězně hradu prý patřil i Václav Babinský.
  • Za období druhé světové války po obsazení hradu německými vojáky byl hrad přestavován za účasti politických vězňů a zajatců.

Pověst:

Pověst o generálu Torstensonovi a čertu
O švédském generálu Torstensonovi, kterak se on neváhal s pekelnými mocnostmi spřáhnout, aby město Brno poraziti dokázal.
Tahle čertovská příhoda se stala za té strašlivé švédské vojny, kdy k brněnským hradbám přitáhla bezpočetná armáda generála Torstensona. Byl vám tak nafoukaný a samolibý, že si všude dovolil rozkřikovat, jak se s tou zatuchlou myší dírou, jakýmžto slovním spojením město Brno velmi rád hanil vypořádá do tří západů slunce.
Ale to se pěkně přepočítal! Brňaně totiž bývali v oněch dobách tuze stateční a za své rodné město neváhali ani životy obětovat. Navíc jim tehdy stál v čele muž udatný a bystrý, který, ač sám nevzešel z národa českého se rozhodl město jemu svěřené bránit až do posledního dechu. Ten hrdina se jmenoval Ludvík Raudit de Souches. Když se pak Švédové před městskými branami lopotili už několik měsíců, pyšný hřebínek jim spadl. Dobýt Brna za tři dny? Zlaté oči! Ačkoli z pušek stříleli a děla ládovali ostošest, všechno bylo marné. A Brňané měli ještě pořád dost sil, aby se nepříteli z hradeb všelijak pošklebovali. Generál Torstenson s nimi jednoho rána ztratil trpělivost, vzteky se rozpálil doběla a strašlivě zařval, že by ho bylo slyšet až na samotném Špilberku: "Aby to zatracené Brno čert vzal!" A kde se vzal, tu se vzal, zjevil se před ním pekelný panáček a s potutelným úšklebkem pravil: "Jak je libo, pane generále, rád vám s tou válkou pomohu. Ale něco za něco! Vlastní krví mi musíte stvrdit, že po vašem vítězství budou duše všech těch zatracených obránců mé." Generál se dvakrát nerozmýšlel, bodl se do prstu a ďáblovi se upsal. Ten se jen zachechtal , shrábl listinu a už si to hasil ke švédským dělům. Poručil je zamířit přímo na Špilberk a sám se nechal vystřelit stejným směrem, sedě obkročmo na dělové kouli. Měl totiž v plánu pomocí svých kozlích rohů a pekelných mocností hradby zbourat a švédským spojencům tak umožnit vpád do pevnosti.
Nepočítal ovšem s tím, že zbožní Brňané nechali opevnění svého hradu pro jistotu posvětit. Když na to přišel a pokusil se ještě v letu honem rychle otočit, bylo už pozdě. Se strašlivým jekotem se i s koulí zarazil do zdiva a ven mu koukala jenom hlava. Nic mu nepomohly jeho neslušné nadávky, srdceryvné kvílení, ba ani temná kouzla. Zůstal v hradbách trčet na věky a proměnil se v kámen. Nevěříte? Tak se tam běžte podívat. Čertova hlava v podobě bílého kamene shlíží na nedobytné město z jihozápadní strany bývalých špilberských kasáren a uraženě se šklebí. Bodejť, vždyť takový konec mu byl čert dlužen!

Kontakt:

K navštívení:


Rozhledna
DUBEN - ZÁŘÍ
Pondělí až Neděle - od 10:00 do 18:00 hodin
ŘÍJEN - BŘEZEN
Úterý až Neděle - od 9:00 do 17:00 hodin.
Otevřeno pouze za příznivých povětrnostních podmínek!

Jihozápadní bastion
Letní sezóna: 1. dubna - 30. září
Pondělí až Neděle - od 10:00 do 18:00 hodin
Zimní sezóna: 1. října - 31. března
Úterý až Neděle - od 9:00 do 17:00 hodin
Nástup na prohlídky je z malého nádvoří.

Kasematy
Letní sezóna: 1. dubna - 30. září
Pondělí až Neděle - od 10:00 do 18:00 hodin
Zimní sezóna: 1. října - 31. března
Úterý až Neděle - od 9:00 do 17:00 hodin


Adresa:

Špilberk 210/1
662 24 Brno

Informace čerpány z:

RADVANOVÁ, Michaela. Špilberk v pověstech. Brno: Doplněk, 2001. ISBN 80-7239-076-7.
Špilberk - místo, kde to žije [online].[cit. 2018-04-09]. Dostupné z:http://www.spilberk.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroj obrázku na designu stránky:

Pohled na Petrov s katedrálou svatého Petra a Pavla z míst za hlavním nádražím, Brno

By Michal Klajban [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons