Katedrála sv. Petra a Pavla Brno

17. dubna 2018 v 21:11

Historie:

Historie katedrály sahá do 11. stol, kdy byla na místě jejího dnešního presbytáře postavena románská kaple knížetem Konrádem. O této románské kapli svědčí nálezy pozůstatků románské krypty a románských základů. V 13. století byl románský chrám přestavěn do slohu raně gotického, v té době se již také nazývá chrám sv. Petra a Pavla a je chrámem slovanských obyvatel města Brna. Stává se také proboštským kostelem a kolegiální kapitulou. V průběhu celé historie byl chrám několikrát poškozen v průběhu válek a byl přestavován a upravován. Stavba nyní nese i prvky barokní a novogotické, které můžeme nalézt především v interiéru.

Zajímavosti:

  • Katedrála je nazývána zkráceně Petrov.
  • Je sídelním kostelem biskupa brněnské diecéze.
  • Jedná se o národní památku a její dvě věže jsou dominantou města Brna.
  • Je vyobrazena na české desetikoruně.

Pověst:

O tom, proč zvoní petrovské zvony už v 11
Od doby velkého obležení Brna Švédy, kteří město marně obléhal od 3.5. do 23.8. 1645, zvoní podle legendy petrovské zvony polední Anděl Páně již v 11 hodin. K tomu se váže pověst, že generál Torstenson, znechucený dlouhým obléháním města, o němž se domníval, že se ho snadno zmocní, prohlásil 14. srpna 1645 před svými důstojníky, že nedobude-li Brna příštího dne do poledního zvonění, upustí od dalšího obléhání. 15. srpna na svátek Nanebevzetí Panny Marie vskutku Švédové podnikli nejprudší útok na město. Dle pověsti petrovský zvoník s věže pozoroval boj, a když byl i kostel zasažen dělostřelbou, v nejistotě, zda se vůbec dočká dvanácté, odzvonil polední modlitbu již v 11 hodin. Torstenson, věren svému prohlášení, v následujících dnech počal likvidovat své ležení, a 23. srpna odtáhl od Brna.

Kontakt:

K navštívení:

Po-So: 8.15-18.30
Neděle: 7.00-18.30
Po celou dobu mohou návštěvníci využít službu průvodce, v neděli od 12.00 hod. Provádění není možné, když v katedrále probíhá bohoslužba, svatba, pohřeb nebo koncert.

Adresa:

Římskokatolická farnost u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně
Petrov 9
602 00 BRNO 2

Informace čerpány z:

BÍLEK, Jiří. Brněnské kostely. Šlapanice: Vlastním nákladem, 2000. S. 9-18.
Římskokatolická farnost u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně [online]. [cit. 2018-04-07]. Dostupné z: http://www.katedrala-petrov.cz/index.php/cz/oteviraci-doba
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroj obrázku na designu stránky:

Pohled na Petrov s katedrálou svatého Petra a Pavla z míst za hlavním nádražím, Brno

By Michal Klajban [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons